2019 League Champions
Valley North: Amherst Boys and Amherst Girls
Valley South: Belchertown Boys and Belchertown Girls
Valley Central: Chicopee Comp Boys and Chicopee Girls
Pioneer South: Hampshire Boys and Hampshire Girls
Pioneer North: Frontier Boys and Mohawk Girls

2019 XC All Stars

Results from the 2019 PVIAC and WMass Championships can be found here

2019 Standings/Records

BOYS XC:

Valley North
Amherst (9-0) 5-0
Northampton (8-1) 4-1
Longmeadow (7-2) 3-2
Minnechaug (5-5) 2-3
Ludlow (3-6) 1-4
Westfield (3-7) 0-5

Valley South
Belchertown (11-1) 5-0
South Hadley (6-3) 4-1
West Springfield (5-4) 3-2
East Longmeadow (5-5) 2-3
Holyoke (3-6) 1-4
Agawam (2-7) 0-5

Valley Central
Chicopee Comp (10-2) 7-0
Chicopee (6-5) 6-1
Central (4-6) 4-2
Putnam (3-7) 3-3
Duggan (3-5) 1-3
Sabis (1-7) 1-3
Renaissance (1-9) 1-5
Sci-Tech (0-8) 0-6

Pioneer South
Hampshire (14-0) 9-0
Monson (13-1) 8-1
Pope Francis (14-2) 7-2
Palmer (10-4) 6-3
Gateway (11-7) 5-4
Westfield Tech (5-9) 3-5
Granby (5-8) 3-6
Hampden Charter (3-14) 2-6
St Mary's (2-11) 1-7
Southwick (0-12) 0-8

Pioneer North
Frontier (13-1) 8-0
Greenfield (9-4) 6-1
McCann (7-5) 6-2
Hopkins (8-5) 5-3
Mohawk (6-8) 4-4
Mahar (8-9) 3-6
Pioneer (3-7) 2-4
Easthampton (2-13) 1-7
Smith Vocational (1-12) 0-8

Individual Winners
Week 1 Results
Week 2 Results
Week 3 Results
Week 4 Results
Week 5 Results
Week 6 Results
Week 7 Results

GIRLS XC:

Valley North
Amherst (9-0) 5-0
Northampton (6-1) 4-1
Ludlow (4-2) 2-2
Minnechaug (5-3) 1-3
Longmeadow (4-4) 1-4
Westfield (1-4) 0-3

Valley South
Belchertown (8-1) 5-0
East Longmeadow (7-3) 4-1
West Springfield (3-4) 3-2
Agawam (3-3) 1-3
Holyoke (1-4) 1-3
South Hadley (0-7) 0-4

Valley Central
Chicopee (8-3) 7-0
Central (5-4) 4-1
Chicopee Comp (5-5) 5-2
Sabis (3-4) 2-3
Putnam (2-5) 2-3
Duggan (0-2) 0-2
Sci-Tech (0-6) 0-4
Renaissance (0-6) 0-5

Pioneer South
Hampshire (12-1) 8-0
Pope Francis (13-1) 7-1
Gateway (9-3) 7-2
Monson (8-5) 5-4
Southwick (8-4) 5-3
St Mary's (5-6) 3-5
Granby (2-8) 2-6
Westfield Tech (2-10) 1-6
Hampden Charter (0-12) 0-8
Palmer (2-7) 2-6

Pioneer North
Mohawk (11-1) 7-0
Frontier (12-1) 6-1
Greenfield (7-3) 4-2
Easthampton (7-7) 5-3
McCann (3-7) 2-4
Pioneer (1-8) 1-4
Smith Vocational (1-7) 1-4
Hopkins (2-8) 1-6
Mahar (0-5) 0-5

Individual Winners
Week 1 Results
Week 2 Results
Week 3 Results
Week 4 Results
Week 5 Results
Week 6 Results
Week 7 Results