PVIAC Cross Country

The preseason coaches meeting for cross country will be held on Monday 8/27/18 at 6 pm at Holyoke HS (room 301)

2018 Cross Country Master Schedule

2017 League Champions
Valley North: Amherst Boys and Amherst and Northampton Girls
Valley South: Holyoke Boys and Agawam Girls
Valley Central: Chicopee Comp Boys and Chicopee Comp Girls
Pioneer South: Pope Francis and Hampshire Boys and Hampshire Girls
Pioneer North: Frontier Boys and Greenfield Girls

2017 Cross Country All Stars


PVIAC Cross Country By-Laws
PVIAC Championship Meet Results by Year
Top WMass Boys All Time at Stanley Park (Updated 11/8/17)
Top WMass Girls All Time at Stanley Park (updated 11/23/16)
WMass Meet Results (Boys) by Year
Top Individual Boys Times at Northfield (Newest Course; 2017 - on)
Top Individual Times (Boys) at Northfield (WMass runners only, 2nd version of course -- 1999-2014)
WMass Meet Results (Girls) by Year
Top Individual Girls Times at Northfield (Newest Course; 2017 - on)
Top Individual Times (Girls) at Northfield (WMass runners only, 2nd version of course -- 1999-2014)
State Champs from WMass, All Time
2016 Standings, Results and All Stars
2015 Standings, Results and All Stars
2014 Standings, Results and All Stars
2013 Standings, Results and All Stars
2012 Standings, Results and All Stars
2011 Standings, Results and All Stars
2010 Standings, Results and All Stars

2017 Standings/Records:

BOYS XC:

Valley North
Amherst (7-1) 4-0
Northampton (8-1) 4-1
Longmeadow (6-3) 3-2
Minnechaug (8-5) 2-3
Ludlow (5-6) 0-4
Westfield (3-5) 0-3

Valley South
Holyoke (10-0) 5-0
West Springfield (8-1) 4-1
South Hadley (5-4) 3-2
Belchertown (9-4) 2-3
East Longmeadow (3-7) 1-4
Agawam (2-8) 0-5

Valley Central
Chicopee Comp (11-3) 6-0
Putnam (6-6) 4-1
Central (5-7) 3-2
Sabis (4-8) 3-3
Sci-Tech (4-8) 3-3
Chicopee (4-7) 2-4
Renaissance (0-13) 0-6

Pioneer South
Pope Francis (15-1) 8-1
Hampshire (11-2) 8-1
Monson (12-2) 7-2
Granby (10-4) 5-3
Gateway (7-5) 5-4
Palmer (2-6) 2-3
Westfield Tech (1-9) 1-5
Southwick (6-8) 2-7
St Mary's (1-14) 1-7
Hampden Charter (0-13) 0-6

Pioneer North
Hopkins (13-2) 7-1
Frontier (12-0) 8-0
Greenfield (8-4) 5-2
Mohawk (6-8) 4-4
Mahar (6-6) 4-2
Smith Vocational (8-6) 3-4
McCann (3-8) 2-7
Pioneer (3-10) 1-7
Franklin Tech (2-12) 0-8

Individual Winners
Week 1 Results
Week 2 Results
Week 3 Results
Week 4 Results
Week 5 Results
Week 6 Results
Week 7 Results

GIRLS XC:

Valley North
Amherst (8-1) 4-1
Northampton (8-1) 4-1
Minnechaug (10-2) 3-2
Westfield (6-4) 2-3
Longmeadow (7-3) 1-3
Ludlow (3-5) 0-4

Valley South
Agawam (8-0) 5-0
Belchertown (10-4) 4-1
South Hadley (4-5) 2-3
West Springfield (4-5) 2-3
East Longmeadow (3-6) 1-3
Holyoke (1-7) 0-4

Valley Central
Chicopee Comp (7-7) 6-0
Central (4-6) 4-1
Putnam (5-7) 3-3
Sabis (3-7) 3-2
Chicopee (5-6) 3-3
Renaissance (0-8) 0-5
Sci-Tech (0-7) 0-5

Pioneer South
Hampshire (13-0) 9-0
Southwick (11-2) 8-1
Monson (11-3) 7-2
Granby (10-5) 6-3
Pope Francis (9-6) 5-4
Hampden Charter (8-8) 3-6
Gateway (4-9) 3-6
Palmer (5-8) 3-6
Westfield Tech (0-7) 0-5
St Mary's (1-12) 0-8

Pioneer North
Greenfield (13-0) 8-0
Mohawk (12-2) 7-1
Frontier (12-3) 5-2
Pioneer (5-7) 4-3
Mahar (1-9) 1-4
Smith Vocational (4-8) 2-4
Hopkins (0-5) 0-4
McCann (0-9) 0-4
Franklin Tech (0-10) 0-5

Individual Winners
Week 1 Results
Week 2 Results
Week 3 Results
Week 4 Results
Week 5 Results
Week 6 Results
Week 7 Results